Dışişleri Bakanlığı KPSS Şartsız 80 Memur Alımı Yapıyor!

Dışişleri Bakanlığı KPSS Şartsız 80 Memur Alımı Yapıyor!

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Dışişleri Bakanlığı tarafından 80 memur alımı yapılacağı yayımlandı. Yayımlanan memur alım ilanında hangi kadrolarda personel alımı yapılacağı ve hangi adayların başvuru yapacağına değinildi. İşte, detaylar...

Hangi Kadrolarda Memur Alımı Yapılacaktır?

Dışişleri Bakanlığı tarafından Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu kadrosunda istihdam edilmek üzere 40 kişi, Aday Meslek Memurluğu kadrosunda istihdam edilmek üzere 40 kişi memur alımı yapılacaktır.

Sınava Başvuru Şartları Nelerdir?

1. Sınava başvurabilmek için;

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),

b) 01.01.2020 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1985 ve daha sonra doğmuş olanlar)

c) Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir.

2. Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına aşağıdaki tabloda gösterilen kategorilerden birinden başvurulabilecek olup, sözkonusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2018, 2019 veya 2020 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları da aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2018, 2019 veya 2020 yıllarında
alınan puanların, bahse konu uluslararası dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

3. Sınav sonucunda kategorilerden birinde yukarıdaki tabloda belirtilen sayıda adayın başarılı olamaması halinde, diğer kategorilerin yedeklerinde bulunan adaylardan puanı en yüksek olan adaylar başarı sırasıyla değerlendirilir.

4. Yazılı sınava kabul edilecek adaylar, her bir kategori için ayrı bir liste halinde YDS puanlarına göre yapılacak sıralamayla belirlenecek olup, asgari YDS puanına sahip olmak sınava katılma hakkını garanti etmemektedir.

5. Aday adayları, farklı kategorilerde gerçekleştirilecek olan Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu giriş sınavına yalnızca bir kategoriden başvurabileceklerdir.

6. Sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden ilan edilecektir. Sınava katılabilecek adaylara ayrıca eposta ile bildirim yapılacaktır.

7. Sınava katılabilecek adaylara ilişkin duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir.

Başvuru Şekli

Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğuna başvurular 16 Kasım 2020 günü başlayacak olup 27 Kasım 2020 günü sona erecektir.

Aday Meslek Memurluğuna başvurular 26 Ekim 2020 günü başlayacak olup 6 Kasım 2020 günü sona erecektir. Başvurular e-devlet üzerinden yapılacaktır.

Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu hakkında detaylı bilgi almak için https://kamuilan.ailevecalisma.gov.tr/ilanDetay.aspx?1533f0dd-b19f-4892-8a91-471c6140bcd1 sitesine,

Aday Meslek Memurluğu hakkında detaylı bilgi almak için https://kamuilan.ailevecalisma.gov.tr/ilanDetay.aspx?77e44b84-4040-4590-a18e-5f75a592a32b sitesine giriş yapabilirsiniz.

(LİNKİ KOPYALAYIP, ARAMA ÇUBUĞUNA YAPIŞTIRIN.)

Lütfen kişisel bilgilerinizi ve telefon numaranızı yorum kısmına yazmayınız!

Yorum Gönderme (0)
Daha yeni Daha eski